5 نکته برای غافل نبودن از پیاده روی روزانه

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 7 دی 1396 در ساعت 13 : 19 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

لذت بردن از یک منظره ی صبحگاهی، یا سپری کردن یک ساعت عصرگاهی در میان دوستان، بیش از آنچه که فکر می کنید می تواند در سلامتی شما تاثیر گذار باشد. به شرطی که کفش مخصوص پیاده روی خود را پوشیده باشید. مهم نیست چند سال سن دارید یا آمادگی جسمانی شما در چه حدی است، پیاده روی ورزشی است که به سادگی می تواند جای خود را در برنامه ی روزانه ی شما باز کند.

بدون آنکه هزینه ی خاصی صرف کنید یا زمان زیادی را به ورزش کردن اختصاص دهید، تنها با 30 دقیقه پیاده روی منظم روزانه می توانید کنترل سلامتی اتان را در دست داشته باشید. فراموش نکنید دور بودن از فضای مناسب، سردی یا آلودگی هوا هیچکدام بهانه ی مناسبی برای غافل بودن از پیاده روی نیست. اگر دسترسی به فضای آزاد ندارید، استفاده از تردمیل در فضای خانه می تواند جایگزین مناسبی برای شما باشد.

1_ کمک به بهبود افسردگی:

اگر دچار افسردگی و رخوت هستید یا سستی و بی حالی دست از سرتان برنمی دارد، پیاده روی روزانه می تواند تا حدود زیادی به شما در یافتن دوباره ی سلامت روانتان کمک کند. اندروفین و سروتونین دو هورمونی هستند که بدن شما در هنگام پیاده روی ترشح می کند. ترشح این دو هورمون در بدن به معنای شادابی و نشاط و به همان میزان کاهش استرس و فشارهای عصبی است.

2_ کمک به سالم ماندن قلب:

تحقیقات نشان داده است که پیاده روی مستمر روزانه می تواند احتمال ابتلا به امراض قلبی را تا حدود زیادی کاهش دهد. همانطور که می دانیم قلب یک ماهیچه است و مثل هر ماهیچه ی دیگری در بدن، ارتباط اساسی با تحرک و ورزش دارد. پیاده روی باعث افزایش ضربان قلب و به همان میزان افزایش گردش خون در قلب می شود. پزشکان معتقدند افزایش عملکرد قلب فاکتورهای اساسی بیماری های قلبی همچون کلسترول، فشار خون بالا، سفتی و التهاب دیواره عروق را کنترل می کند.

3_ کنترل وزن:

بیشتر پزشکان و متخصصان سلامت پیاده روی را یکی از مهمترین راه های کنترل وزن می دانند. اگر دوست دارید وزن ایده آل خودتان را داشته باشید و همیشه روی فرم بمانید، پیاده روی مستمر روزانه یکی از ساده ترین و کم هزینه ترین راهکارهاست. به یاد داشته باشید شما با 30 دقیقه پیاده روی با سرعت معمولی، نزدیک به 200 کیلوکالری انرژی می سوزانید. این مقدار شاید برای افرادی که از اضافه وزن رنج می برند چندان چشمگیر نباشد، اما برای شما که می خواهید کنترل وزن و سلامتی اتان را در اختیار داشته باشید و از حس جوانی و سرزندگی لذت ببرید؛ کافی است.

4_ پیشگیری از ابتلا به دیابت و سرطان

پیاده روی مثل هر ورزش منظم دیگری می تواند ریسک ابتلا به دیابت و سرطان را تا حدود زیادی کاهش دهد. تحقیقات نشان داده است که 30 دقیقه پیاده روی منظم روزانه با سوخت و ساز چربی های انباشته و کمک به بهبود سوخت و ساز بدن می تواند خطر ابتلا به دیابت را در بزرگسالان تا 30 درصد کاهش دهد. همچنین پیاده روی منظم روزانه زمان عبور مواد از روده را کاهش داده و سطح آنتی اکسیدانها را افزایش می دهد. بنابر تحقیقات خطر ابتلا به سرطان پستان و کولون «روده ی بزرگ» در میان کسانی که نیم ساعت در روز را صرف پیاده روی می کنند، نسبت به افراد کم تحرک تر 18 درصد کم تر است.

5_ شادابی و جوانی پوست:

شاید باورتان نشود اما تحرک و ورزش نقش اساسی در جوانی و شادابی پوست و صورت شما دارد. اگر می خواهید همواره از دیدن طراوت پوست خود در آینه لذت ببرید، پیاده روی را فراموش نکنید. پیاده روی جریان خون در سطح پوست را افزایش می دهد و منجر به توزیع بیشتر مواد مغذی به سلول های پوستی می شود. همچنین تعریق حاصل از پیاده روی نقش اساسی در دفع مواد سمی و مضر از پوست و شادابی و شفافیت آن دارد. تحقیقات نشان داده است پیاده روی با افزایش تولید طبیعی کلاژن که نوعی بافت پیوندی است، می تواند به شکل چشم گیری از پیر شدن زوردرس پوست جلوگیری کند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :