گرم و سرد کردن بدن هنگام ورزش با تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 11 : 12 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

حتما بارها و بارها شنیده اید که برای اینکه ورزشی را شروع کنید بهتر است ابتدا بدن خود را گرم کنید و حتی بعد از اینکه ورزشتان به اتمام رسید آن را آرام آرام سرد کنید.همان طور که میدانید دویدن و راه رفتن جزو بهترین و در عین حال آسان ترین ورزش هاست که از این قاعده کلی سرد و گرم کردن جدا نیست.با زیاد شدن مشغله افراد، سرد شدن آب و هوا و آلودگی هوا افراد نمی توانند زمانی را در بیرون از منزل برای انجام ورزش سپری کنند و اکثرا در خانه با استفاده از تردمیل این کار را انجام می دهند.

ورزش کردن با دستگاه های هوازی به خصوص دویدن بر روی تردمیل یک ورزش کامل محسوب میشود و باید مراحل مختلف در انجام دادن تمرینات را رعایت کنید.گاهی اوقات دیده می شود، حتی ورزشکاران حرفه ای نیز فراموش میکنند بدن خود را قبل از انجام دادن ورزش گرم کنند که این کار احتمال آسیب دیدگی، درد، کوفتگی بعد از ورزش را افزایش میدهد.

این موضوع را فراموش نکنید که خستگی بعد از ورزش شما باید بین 8 تا 12 ساعت برطرف شود و شما بعد از این زمان نباید احساس بیحالی داشته باشید.یکی از نکاتی که باید در هنگام انجام دادن ورزش با تردمیل باید به خاطرتان بسپارید این است که هرگز بدون کفش ورزشی مناسب بر روی تردمیل ندوید یا حتی راه نروید. به یاد داشته باشید که شیب دستگاه خود را با توجه به ویژگی بدن و هدف خود تنظیم کنید.زمانی که میخواهید بدن خود را گرم کنید ، سعی داشته باشید تنفستان با ریتم آرام و منظم باشد.

به یاد داشته باشید که ورزشتان را با سرعت کم شروع کنید و بعد از هر 3 دقیقه سرعت خود را افزایش دهید. بعد از اینکه ضربان قلبتان بالا رفت و احساس خستگی کردید، سرعت دستگاه را کم کم پایین بیاورید.به خاطر داشته باشید که همه می توانند از تردمیل استفاده کنند به شرط آنکه شیب و سرعت را متناسب با بدن خود هماهنگ کنند تا به عضلات آنها آسیبی وارد نشود و این را بدانید خسته شدن زیاد در زمان ورزش نشانه خوب بودن ورزش نیست.

در زمانی که میخواهید در ابتدای ورزشتان بدن خود را گرم کنید شیب دستگاه را بر روی صفر قرار دهید و به آرامی بر روی آن راه بروید.زمانی که راه می روید می توانید دستها و اندام بالایی خود را ور جهت هتی مخالف بکشید به طوری که کشیدگی ها در پهلوهایتان حس شود و بعد از آن می توانید قدم ها را به شکل بلند و آهسته بردارید تا کشیدگی در رانها و عضلات تحتانی نیز حس شود.

بعد از حرکات کششی که انجام می دهید می توانید آرام آرام به سرعت راه رفتن و دویدن خود را افزایش دهید.در زمان انجام دادن ورزش دم و بازدم را فراموش نکنید و اگر تردمیلتان این قابلیت را دارد که ضربان قلب را نشان دهد، در زمان ورزشتان به آن توجه داشته باشید و توجه به تنفستان را نیز فراموش نکنید.

اگر در اصطلاح احساس کردید که از نفس افتاده اید در هنگام ورزش کردن، حتما سرعت خود را کاهش دهید تا دچار مشکل نشوید.در زمان دویدن بر روی تردمیل بطری آبی در دسترس خود قرار دهید و هر چند دقیقه آب بنوشید. اگر در زمان انجام دادن ورزش دچار افت فشارخون یا قند شدید ورزشتان را به آرامی قطع کنید تا دچار مشکل جدی نشوید.

در غیر این صورت اگر می خواهید ورزش شما هوازی و در اصطلاح چربی سوز باشد، باید حداقل 30دقیقه به آن ادامه دهید تا به نتایج دلخواهتان برسید.در این مدت ورزشتان می توانید چند بار سرعت دستگاهتان را کم و زیاد کنید تا ورزش هوازی با غیر هوازی ترکیب شود و فراموش نکنید که هیچ وقت یکباره از دستگاه پایین نیایید.

پس از تمام شدن ورزش سرعت تردمیل خود را روی 4 کیلومتر در ساعت تنظیم کنید و به آرامی راه بروید، بعد از 3 دقیقه سرعت خود را به صفر برسانید و حرکات کششی ایستا را بدون استفاده از تردمیل تکرار کنید. انجام دادن حرکات کششی پویا برای افراد کم تحرک که به دلیل شغلشان ساعت طولانی پشت میز می نشینند، بسیار موثر است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :