چگونه قلب خود را مانند روز اول سالم نگه داریم!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 20 خرداد 1397 در ساعت 18 : 54 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

قلب یکی از عضوهای اصلی بدن ما محسوب می شود که باید در نگهداری آن کوشا باشیم. قلب ما فقط با یک حادثه یا مشکلات ناگهانی دچار مشکل نمی شود یا از کار نمی ایستد. بلکه قلب نیز مانند سایر اعضای بدن تدریجی و آهسته آهسته بر اثر عدم رسیدگی، سبک زندگی بد و بی توجهی ما دچار مشکلاتی گاها جبران ناپذیر خواهند شد.

هدف از این مقاله ارائه راهکارهای ساده اما مفیدی است تا بتوانید سبک زندگی خود را اصلاح کرده و قلب خود را در سلامت کامل نگه دارید و قلب قادر باشد مانند روز اول کار کند و شما هم دچار مشکلی نشوید.

مصرف خشکبار را جزو لیست غذایی روزانه خود قرار دهید. خشکبار مغزدار علی الخصوص گردو می تواند به بهبود وضعیت قلب کمک کند و خشکبار جزو اسیدهای چرب مفیدی هستند که سبب تقویت و ارتقای سطح سلامتی بدن به ویژه قلب خواهند شد. امگا 3 موجود در گردو روند کار قلب را راحت تر کرده و باعث تقویت آن می شود.

چه در زمان عادی و روزمره یا مخصوصا در زمان انجام دادن ورزش همیشه مراقب تعداد ضربان قلب خود باشید. هر ورزشی که می کنید باید این نکته را فراموش نکنید که چک کردن تعداد ضربان قلب برای شما لازم است و از این طریق می توانید همیشه حواستان به تعداد ضربان قلب تان باشید حتی در زمان پیاده روی های ساده ای انجام می دهید با کمک ابزارهای جدیدی که این روزها در بازار موجود می باشند می توانید از تعداد ضربان قلب خود مطلع شوید.

اگر در خانه از تردمیل استفاده می کنید تا پیاده روی روزانه خود را انجام دهید این دستگاه ها قادرند تعداد ضربان قلب شما را به راحتی با قرار دادن دست های شما بر روی سنسور ضربان قلب که بر روی دسته ها آنها طراحی شده است نشان دهند و شما در حین انجام دادن تمرینات به راحتی آن را کنترل کنید تا دچار مشکلی نشوید.

سعی کنید در هوایی که آلوده است و ذرات معلق زیادی دارد و خارج از حد استاندار می باشد حضور پیدا نکنید و از خانه بیرون نیایید. تنفس در هوای آلوده علاوه بر اینکه به ریه و رگ های شما آسیب می رساند برای قلب شما نیز خطر دارد و به مرور زمان باعث بروز سکته‌های قلبی می‌شود. این مشکل در فصل زمستان نیز بیشتر است بهتر است در داخل خانه بمانید و با کمک دستگاه های هوازی از جمله تردمیل، دوچرخه ثابت و ... ورزش روزانه خود را انجام دهید.

حبوبات ارزش غذایی بسیار بالایی دارد و مصرف روزانه آن در حد یک لیوان می تواند از به وجود آمدن بیماری‌های قلبی جلوگیری کند. جالب است بدانید حبوبات هایی با رنگ تیره ارزش غذایی بیشتری دارند و بهتر است مصرف آنها را در دستور کار خود قرار دهید.

ورزش کردن را از یاد نبرید و مانند غذا خوردن به انجام دادن آن عادت کنید. اگر بتوانید حتی روزانه برای 30 دقیقه هم که شده ورزش ساده ای انجام دهید می توانید تا حد زیادی به قلب خود کمک کنید. تردمیل بهترین گزینه برای انجام دادن ورزش شماست، زیرا هم به شما کمک می کند حرفه ای ورزش کنید و هم از خانه بیرون نروید و دچار مشکلات و بیماری های مختلف نشوید.

قلب نیز ماهیچه است و با انجام دادن ورزش میتوان آن را قوی کرد و البته با انجام ورزش های اصولی و حساب شده تا آن آسیبی وارد نشود مخصوصا افراد میانسال یا افردی که تا به حال ورزش انجام نمی دادند و مبتدی محسوب می شوند.

برای تقویت قلب یک از راه حل هایی که اغلب پیشنهاد می شود نفس عمیق است. با کشیدن نفس عمیق می توانید سیستم عروقی خود کمک کنید، این کار را به مرور زمان برای خود به عادت تبدیل نمایید تا با این کار فشار خون شما را نیز کاهش پیدا کند.

از بدن خود مواظبت کنید تا کمتر دچار بیماری ها و حتی سرماخوردگی شوید. ویروس سرماخوردگی باعث تورم عروق قلب می شود و به مرور زمان این مشکل قلب شما را ضعیف می کند.

در لیست غذایی خود برای تخم مرغ جای ویژه ای باز کنید، زیرا تخم‌مرغ ویتامین‌های سری ب دارد و این ویتامین ها نیز باعث بهبود وضعیت قلب می‌شوند و به قلب آسیبی وارد نمی کنند. این ماده نه تنها باعث آسیب و بیماری بدن نمی شود بلکه اگر درست و به جا استفاده شود برای سلامتی بدن بسیار مهم است.

کم‌خوابی و بی‌خوابی نیز می تواند باعث آسیب رسیدن و بیماری قلب شود. فشاری که کم خوابی بر روی قلب انسان می گذارد ما را تا ابتلا به سکته قلبی و بیماری های دیگر تا 45 درصد نزدیک تر می کند.

خوابیدن را نیز در حد تعادل خود رعایت کنید و بیش از حد خوابیدن نیز می تواند برای بدن مشکلاتی را به وجود آورد. خواب بین 7 تا 9 ساعت برای بدن کافی و لازم است.

ار مصرف روغن هایی با ترانس بالا خود داری کنید تا سطح چربی خونتان نیز بیش از حد مجاز نشده و به قلبتان آسیب وارد نکنید.

پتاسیم نیز از موادی است که در سلامتی قلب تاثیر زیادی دارد. پزشکان اعلام کرده اند که هر شخص بهتر است روزانه در حدود 1000 میلی‌گرم پتاسیم مصرف کند تا بتواند مطمئن باشد سلامت قلب او تضمین شده است. موز یکی از میوه هایی است که دارای پتاسیم زیادی می باشد و با خوردن این میوه می توانید به تامین پتاسیم بدن خود کمک کنید.

نور آفتاب باعث کاهش فشارخون می‌شود و از این طریق نیز میتوانید سلامت قلب خود را حفظ کنید و حتی وضعیت آن را نیز بهبود ببخشید. روزانه 20 دقیقه در معرض آفتاب قرار بگیرید نه بیشتر زیرا زیاد در معرض آفتاب بودن نیز مضرات زیادی برای بدن شما خواهد داشت و شما را دچار مشکل خواهد کرد.

برنامه غذایی خوبی با مشورت پزشک متخصص انتخاب کنید و همیشه صبحانه خوردن را از یاد نبرید، زیرا با نخوردن صبحانه در طول روز قند خون شما افت بسیاری پیدا می کند و این نوسانات باعث آسیب رسیدن به قلب شما خواهد شد.

برای سلامت قلب خود روغن های مفید استفاده کنید و تا جایی که می توانید از خوردن غذاهای آماده و فست فود دوری کنید. سعی نمایید در لیست غذایی شما سبزیجات و میوه جات تازه بیشترین جای را داشته باشند. کم کم با ادامه این رویه این سبک زندگی برای شما به عادت تبدیل می شود و با این سبک زندگی سالم می توانید سلامت بدن و مخصوصا قلبتان را تضمین کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :