چگونه طول عمر تسمه تردمیل را بالا ببریم؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 7 دی 1396 در ساعت 13 : 22 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

پس از خرید تردمیل خانگی و استفاده روزانه از آن، شما باید برای سالم ماندن دستگاه یکسری نکات را رعایت کرده تا بتوانید سال ها بدون مشکل از تردمیل استفاده کنید. هر وسیله برقی پس از استفاده، مراقبت نیاز دارد تا به بهترین شکل قابل استفاده باشد. تردمیل نیز از دستگاه های برقی است که باید هر چند وقت یکبار دستی به سر و رویش بکشید تا همواره در ورزش های روزانه به خوبی شما را همراهی کند. نکاتی که در مقاله امروز ذکر خواهد شد، شاید خیلی کوچک باشد اما بی شک در بهتر کار کردن دستگاه در حین ورزش بسیار تاثیر گذار خواهد بود، پس در انجام و تکرار آن وقفه نیندازید.

تسمه را روغن کاری کنید

روغن کاری تردمیل از واجب ترین کارهایی است که شما باید هر چند وقت یکبار آن را انجام دهید تا از فرسودگی آن جلوگیری شود. این عمل موجب روان شدن تسمه حین تمرین پیاده روی و دویدن می شود و همچنین با روغن کاری تردمیل از اصطکاک آن جلوگیری می کنید. در بازار ایران این روغن ها در دو نوع سیلیکونی ایرانی و تایوانی موجود است.

مصرف روغن و مدت زمان روغن کاری تردمیل بستگی به مقدار زمان استفاده شما از دستگاه دارد، وقتی تردمیل را خریداری می کنید در روز اول روغن کاری می شود و پس از آن باید هر ماه این عمل را انجام دهید، زیرا علاوه بر جلوگیری از فرسودگی، سایر اجزای حیاتی تردمیل مانند: عرشه، موتور و کنترل کننده موتور را نیز محافظت می نماید و اصطکاک بین عرشه و تسمه را کاهش می دهد و باعث کمتر شدن صدای آن نیز خواهد شد.

برای انجام این کار باید روی نوار نقاله را با دستمال نمدار پاک کرده و با فاصله 20 سانتی متر از غلتک، لبه تسمه را با دست بلند کنید و از لبه تا وسط تسمه روغن را به صورت مارپیچ روی تخته تردمیل بریزید و در حین ریختن آن دست خود را بیرون بکشید و در فاصله هر 20 سانتی متر این کار را در 3 ردیف عقب تر انجام دهید.

تسمه تردمیل را تنظیم کنید

وقتی تسمه تردمیل شل می شود یا از جای خود در می آید باعث آسیب به شما خواهد شد که بر روی تمرینات شما تاثیر بد خواهد گذاشت. این قسمت از دستگاه باید به صورتی تنظیم شود که نه شل باشد و نه خیلی سفت، اما در صورت شل شدن باید آن را تنظیم کنید تا باعث از بین رفتن تعادل نشود.

هنگام خرید دستگاه همراه با وسایل جانبی، آچر آلن نیز قرار دارد که در جهت سفت کردن تسمه استفاده می شود. برای اطمینان از شل شدن تسمه دستگاه را روشن کنید و بر روی سرعت آهسته قرار دهید و با دقت به شیارها و برآمدگی های تسمه، همچنین زیر آن نگاه کنید تا متوجه لغزش آن شوید. سپس دستگاه را خاموش کرده، پیچ تنظیم تسمه را که اصولا در پشت عرشه تردمیل است پیدا کنید و آن را در جهت چرخش عقربه های ساعت چرخانده تا تسمه سفت شود. دستگاه را مجددا روشن کنید تا از محکم شدن آن مطمئن شوید و سعی کنید تسمه تردمیل را زیاد سفت نکنید، فقط در حدی پیچ را بچرخانید که شلی تسمه از بین برود.

تسمه تردمیل را تمیز نگه دارید

از مهمترین اقدامات این است که هر چند وقت یکبار اجزای تردمیل به خصوص تسمه آن را تمیز کنید، زیرا این کار سبب طول عمر آن خواهد شد و کارایی اش بهتر می شود. انجام دادن این کار بسیار راحت است، ابتدا بوسیله یک گردگیر به خوبی لا به لای تسمه را گردگیری کنید و پس از آن یک دستمال نمدار را برداشته و روی تسمه و زیر آن را کاملا دستمال بکشید. حال به وسیله یک دستمال خشک، تمامی قسمت هایی را که با دستمال نمدار پاک کرده بودید را مجددا خشک نمایید. فراموش نکنید که این عمل را هر چند وقت یکبار انجام دهید.

موارد ذکر شده موجب می شود شما مدت طولانی تری از دستگاه استفاده کنید و از آن مهم تر این که در هنگام استفاده کارایی بهتر آن را حس نمایید، زیرا هرچه تسمه تردمیل روان تر کار کند موجب می شود که تمرینات شما تاثیر گذارتر باشد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :