مزایای ورزش با دستگاه هوازی

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 11 : 30 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

آخرین آمارها نشان داده حدود 70 درصد بزرگسالان در جهان به چاقی و اضافه وزن دچار هستند. این مشکل دلایل متعددی دارد که مهم ترین آن کم تحرکی و تمایل بدن به ذخیره سازی انرژی به شکل چربی است.در دهه های گذشته وقتی هنوز زندگی بشر ماشینی نشده بود، مردم برای انجام فعالیت های روزانه انرژی زیادی صرف می نمودند؛ به همین علت مکانیسم بدن انسان طوری است که میل به ذخیره انرژی دارد تا فرد قادر باشد کارهای روزمره را انجام بدهد؛ این تمایل از اجدادمان به صورت تکاملی به ما ارث رسیده است؛ اما انسان عصر حاضر به علت اشتغال به مشاغل کم تحرک و زندگی مدرن ماشینی دیگر انرژی های ذخیره شده را مصرف نمی کند؛ در نتیجه با اضافه وزن مواجه می شود.

امروزه به لحاظ زیبایی شناسی چاقی چندان خوشایند نیست و بیشتر جوامع برای کسانی که اندام ورزیده ای دارند ارزش بیشتر قائل هستند؛ ولیکن چاقی علاوه بر نازیبایی موجب بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری دیابت نوع 2، انواع سرطان، آرتروز، بیماری های قلبی- عروقی، اختلال در خواب، واریس، آسم و... می شود؛ به طوری که چاقی خود نوعی بیماری شناخته شده است که می تواند عامل بیماری های دیگر باشد.

پزشکان علت اصلی چاقی را ژنتیک، کم تحرکی و تغذیه نامناسب می دانند؛ ولی علاوه بر این ها عوامل دیگری همچون عملکرد نادرست غدد رون ریز، داروها و امراض روانی نیز می توانند موثر باشند که البته در این میان پرخوری و کم تحرکی بیش از سایر عوامل موجب چاقی می شود.کم تحرکی و خوردن غذاهای نامناسب به مقدار زیاد و در مواقع نامناسب، چاقی زیادی به همراه می آورد. انجام تمرینات ورزشی هوازی به طور منظم و مستمر و رعایت رژیم غذایی سالم بهترین روش برای مبارزه با این بیماری است که شیوع زیادی دارد.

دویدن، راه رفتن، دوچرخه سواری، شنا، ایروبیک، اسکیت، تنیس و ... ازجمله ورزش های هوازی هستند که در زمان نسبتاٌ طولانی و با شدت متوسط انجام می شوند. این نوع ورزش ها در فضاهای مناسب و وسیع قابل اجرا می باشند و برای انجام آن ها می بایست به مکان هایی رفت که امکان انجام این تمرینات را به ما بدهد.

این روزها اکثر مردم به دلیل مشغله های فراوان شغلی و خانوادگی فرصت کافی ندارند؛ در نتیجه پرداختن به این گونه تمرینات کمتر مهیا می شود؛ به همین علت دستگاه های ورزشی هوازی مانند تردمیل، دوچرخه ثابت، اسکی فضایی و... طراحی، تولید و عرضه شدند. این دستگاه ها امکان انجام تمرینات ورزشی هوازی را در مکان های محدودی مانند منزل و باشگاه را فراهم می کنند.

در میان همه ورزش های هوازی، دویدن یک تمرین فوق العاده است که منجر به کالری سوزی زیاد می شود. این ورزش، مادر همه رشته های ورزشی به شمار می آید.
دویدن به صورت منظم و مستمر فواید بی شماری دارد که کاهش وزن، تناسب اندام، افزایش اعتماد به نفس، استحکام استخوان ها، ایجاد احساسات مثبت، بهبود روابط اجتماعی، درمان افسردگی و اضطراب، سلامتی، افزایش طول عمر و... از جمله این مزایا هستند.

دویدن توانایی انسان را در انجام سایر فعالیت های روزانه افزایش می دهد و باعث می شود بدن انرژی زیادی صرف کند و کالری زیادی بسوزاند.کالری های موجود در بدن که به صورت قند هستند که پس از 15 الی 20 دقیقه به اتمام می رسند؛ آنگاه چربی های ذخیره شده در بافت شروع به سوختن می کنند؛ به همین سبب متخصصین ورزشی توصیه می کنند برای چربی سوزی، ورزش هوازی را بیشتر از 20 دقیقه ادامه بدهید؛ در 20 دقیقه نخست فقط قندها و کربوهیدارت های موجود می سوزند و پس از آن بدن وارد مرحله چربی سوزی خواهد شد.

کسانی که سال ها ورزش کرده اند به سادگی می توانند یک ساعت تمرین ورزشی انجام بدهند؛ ولی این کار برای افراد تازه کار چندان ساده نیست و شاید غیر ممکن به نظر برسد؛ در ورزش، زمان یکی از متغیرهایی است که شدت تمرینات را تعیین می نماید؛ شدت تمرین به آمادگی جسمانی فرد بستگی دارد؛ ورزش طولانی مدت تر و مستمر آمادگی جسمانی فرد را بالا می برد و پس از مدتی ورزشکار می تواند تمرینات شدیدتری را به انجام برساند که نشانه بهبود توانایی بدن و آمادگی جسمانی است.

تازه کارها می توانند ورزش را به مدت 20 دقیقه شروع کرده و با گذشت زمان به تدریج مدت جلسات را بیشتر کنند. افرادی که با ورزش هدف کاهش وزن و لاغری را دنبال می کنند، باید لااقل در روز با انجام تمرینات هوازی حدود 500 کالری بسوزانند تا در بدن خود تعادل کالریکی منفی ایجاد کنند.

مقدار کالری مصرف شده در تمرین ورزشی به وزن، سرعت، شدت تمرین و عملکرد ورزشکار مربوط می شود. محاسبه کالری سوزانده شده در یک جلسه ورزش کار ساده ای نیست؛ اما دستگاه های مدرن و پیشرفته امروزی با تکنولوژی روز جهان همراه شده اند و امکانات متعددی را به کاربر می دهند؛ اغلب این دستگاه ها مجهز به مانیتوری هستند که به صورت تک پنجره یا چند پنجره می باشد و اطلاعات مفیدی همچون سرعت، زمان، کالری سوزانده شده، مسافت طی شده، برنامه در حال اجرا، ضربان قلب و گاهی اندازه چربی بدن کاربر را نشان می دهد.

با این اطلاعات ارزشمند ورزشکار از وضعیت عمومی بدن خود آگاه شده و می تواند توسط آن یک الگوی ورزشی بسیار کارآمد و مناسب را طراحی کند و سطح تمرین و زمان افزایش و کاهش شدت تمرینات را تشخیص بدهد.بدن انسان پس از مدتی به تمرینات تکراری عادت کرده و دیگر به آن ها پاسخ نمی دهد؛ ورزشکار می بایست هر 4 هفته برنامه ورزشی خود تغییر داده و شدت تمرینات را قدری بیفزاید.زمان تمرین، سرعت و مقاومت 3 فاکتوری هستند که با افزایش آن ها سطح تمرینات ارتقا پیدا می کند.

دویدن و راه رفتن بر روی تردمیل یا سطح زمین موجب تعادل در فشار خون شده و منجر می شود عملکرد رگ های خونی بهبود بیابد و خون به صورت روان تری در رگ ها جاری بشود؛ در نتیجه احتمال بروز حملات و سکته قلبی تا حدود زیادی کاهش می یابد؛ در هنگام انجام تمرینات هوازی ضربان قلب بالا رفته، اکسیژن بیشتری وارد بدن می شود، سوخت و ساز افزایش پیدا می کند و در نهایت بدن متناسب تر می شود.

ماهیچه ها و عضلات در واکنش به حرکات ورزشی تند و مکرر تقویت می شوند؛ اجرای این گونه تمرینات و به خصوص دویدن موجب تقویت ماهیچه ها و عضلات می شود؛ با محکم شدن و افزایش حجم عضلانی و ماهیچه ها بافت های همبند نیز تقویت می شوند و همین مسئله باعث می شود پوست بدن قوام بیشتری پیدا کند؛ به همین دلیل می گوییم ورزش انسان را جوان تر و شاداب تر نگه می دارد.در حین ورزش تعرق بدن زیاد می شود و تعرق بیشتر منجر خواهد شد مواد زائد سمی، نمک اضافه، چربی، جوش های سر سیاه و ... با فشار از منافذ سطح پوست خارج بشوند؛ در نتیجه پوست صاف و شفاف می شود، به طوری که گویا پاکسازی انجام داده اید.

تقویت ماهیچه ها و عضلات باعث می شود با افزایش سن این بافت ها همچنان با استحکام در کنار استخوان ها باقی بمانند و مواد مغذی بیشتری به استخوان برسانند؛ بنابراین افرادی که ورزش را در برنامه روزانه خود گنجانده اند در پیری کمتر تراکم استخوان خود را از دست می دهند و به بیماری پوکی استخوان دچار نخواهند شد. تحقیقات در این زمینه نشان می دهند کسانی که ورزش می کنند مشکلات زندگی را راحت تر تحمل می کنند و روحیه صبورتری دارند؛ این افراد کمتر دچار آسیب های جسمانی و اجتماعی می شوند.

با انجام ورزش هوازی پس از 20 الی 30 هورمون هایی در بدن آزاد می شوند که خلق و خوی انسان را بهبود می بخشند؛ مهم ترین این هورمون ها اندروفین و سروتونین هستند؛ سروتونین به هورمون سرخوشی و لذت مشهور است؛ این هورمون در واقع یک ناقل عصبی می باشد که در سیستم عصبی مرکزی و دستگاه گوارش فعال است و هضم غذا را کنترل می کند و کمبود آن حالاتی همچون افسردگی، دلهره، درد های میگرنی، فشار خون و بی خوابی به وجود می آورد.

اندروفین مسکن طبیعی بدن است که از غدد مخاطی و هیپوتالاموس ترشح می شود و مانند مرفین عمل می کند؛ این ماده در موجب ایجاد نشاط و سرزندگی در فرد می شود.
زمانی که با دستگاه های هوازی به تمرین می پردازید برای آن که گذر زمان را متوجه نشوید و بتوانید با انرژی بیشتری به ورزش ادامه بدهید، موسیقی با ضرب آهنگ تند و پر انرژی گوش بدهید. بعضی از دستگاه های پیشرفته به سیستم پخش موزیک و اسپیکر مجهز می باشند که می توان به وسیله این ویژگی که معمولاٌ قابلیت اتصال به MP3 و USB است از موسیقی لذت برد و تمرینات خود را به صورت ریتمیک انجام داد. اجرای حرکات رتمیک فواید ورزش ایروبیک را به همراه دارد.

ورزش دویدن مهارت های ذهنی و جسمی را افزایش داده و منجر به هماهنگی بیشتر اعضای بدن می شود. سطح انعطاف پذیر و نرم تسمه تردمیل که همان سطح دویدن است از آسیب وارد شدن به مفاصل، ستون فقرات و عضلات ورزشکار پیشگیری می کند؛ خصوصاٌ اگر دستگاه به ضربه گیرهای خاصی مجهز باشد؛ ضربه گیرها احتمال آسیب دیدگی ورزشی را تا حدود قابل توجهی کاهش می دهد.

کسانی که قبلاٌ در ورزش یا کارهای دیگر دچار آسیب شده اند و یا اضافه وزن زیادی دارند، نباید شیب دستگاه را افزایش بدهند و با سرعت زیاد بدوند. دویدن در شیب زیاد فشار زیادی به قوزک پا، مفاصل زانو و تاندون آشیل وارد کرده و به این نواحی صدمه می زند.
افراد چاق و آسیب دیده باید در سطح ملایم ورزش را شروع کنند و به تدریج به سطح متوسط یا شدید برسند.کسانی که بسیار چاق هستند می توانند پس از کاهش وزن اولیه و افزایش آمادگی جسمانی شدت تمرینات را بیشتر کنند و طولانی تر و سریع تر بدوند.

انجام تمرینات هوازی به شیوه تناوبی یا اینتروال بسیار توصیه شده است؛ با این روش در کوتاه ترین زمان بیشترین نتیجه به دست می آید. انجام تمرین ورزشی به روش تناوبی یا اینتروال به این صورت است که 1 الی 2 دقیقه با بیشترین توان و سرعت خود بدوید یا رکاب بزنید؛ سپس به مدت 1 دقیقه با انجام تمرین به صورت آرام استراحت فعال داشته و بعد دوباره سرعت را افزایش بدهید؛ این چرخه را می توان تا پایان مدت تمرین ادامه داد.

در انجام تمرینات ورزشی هرگز خود را با دیگران مقایسه نکنید؛ برای اینکه بتوانید وضعیت عمومی بدن و پیشرفت آمادگی جسمانی خود را مورد بررسی قرار بدهید، اطلاعاتی را که نمایشگر دستگاه دراختیار شما قرار می دهد یادداشت کنید؛ پس از چند ماه متوجه پیشرفت خود شده و تغییرات چشمگیری در بدن تان خواهید دید.

برای لاغر شدن و کاهش وزن عجله نداشته باشید؛ همان طور که به تدریج چاق شده اید به تدریج نیز وزن از دست می دهید. بدن هر فرد بهترین راهنمای او می باشد؛ به بدن خود گوش بدهید. زمانی که متوجه شدید تمرین برای شما راحت شده و بدون هیچ زحمت و تلاشی می توانید آن را انجام بدهید، می بایست شدت تمرینات را بالا ببرید. کمی فشار در هنگام تمرینات ورزشی توانایی فرد را افزایش داده و فرد در انجام سایر فعالیت های روزانه بهترعمل می کند.

مهمترین مزیتی که ورزش با دستگاه های هوازی دارد این است که ورزش را قابل دسترسی می کند. کسانی که دستگاه های خانگی مانند تردمیل خانگی تهیه می کنند، می توانند در هر زمان از شبانه روز که فرصتی پیش آمد به ورزش بپردازند؛ ضمن این که با خرید یک دستگاه مناسب همه افراد خانواده می توانند آن را مورد استفاده قرار بدهند و از فواید بی شمار ورزش بهره ببرند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :