طولانی بر روی تردمیل بدوید یا به صورت سریع؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 11 : 26 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

برای اشخاص ورزشکار که ورزش دو را سر منشا ورزش ها قرار داده اند ، تمرین های دویدن که با مدت زیادی همراه باشد لازم است و برای دوندگان دو 100 مترسرعت بسیار اهمیت دارد. اما افرادی که در هر دو رشته ورزشی تمرین می کنند از هر دو روش در تمرینات خود استفاده می نمایند .

کارشناسان رشته ورزشی دو میدانی ثابت کرده اند که دویدن در مسافت طولانی استقامت بدن را بسیار بالا می برد و همچنین دویدن با یک سرعت متداول نیز قدرت بدنی را بالا خواهد برد.ولی اگر یک شخص معمولی برای زیبایی اندام و کم کردن وزن خود تصمیم جدی بگیرد و دویدن را انتخاب کند باید با کدام روش پیش برود؟

پاسخ این سوال به این صورت است: هم مسافت و هم سرعت.

متنوع بودن تمرین ها در ورزش کلید اصلی موفقیت ها محسوب می شود . تنوع در تمرین و تغییر راز اصلی موفقیت است. اگر در طول هفته بین دو الی سه جلسه می دوید، این بهتر است تمرین کردن را به صورت تناوبی و با استراحت های فعال انجام بدهید؛ یعنی بعد از سه دقیقه که تمرین را انجام می دهید ، بین آن یک زمانی را برای استراحت مثلا یک دقیقه را برای این مورد در نظر بگیرید و همین چرخه را تا پایان مدت تمرین ادامه بدهید.

اما اگر دویدن را در برنامه روزانه خود قرار دادید و همه روزه به آن می پردازید، این تمرین را در طی مسافت تثریبا طولانی و با محدوده سرعت متوسط انجام بدهید و هر زمان احساس خستگی کردید مدتی راه بروید تا بدن شما فرصت برگشتن به حالت اول را داشته باشد.در زمان انجام تمرینات هوازی مانند دویدن بر روی تردمیل، وقتی سطح تمرین را بالا می بریم قدرت بدن درگیر شده و سوخت و ساز سلامت خود را پیدا می کنند .

شما در هنگامی که بر روی سطح زمین در حال دویدن هستید به طور تمام خودکار در زمان خستگی سرعت خود را کم می کنید و پس از مدتی آهسته دویدن و پیاده روی وقتی قند های موجود در بدن کمک کم شروع به سوختن کنند، انرژی دوباره ای به دست می آورید و می توانید دویدن را دوباره از سر بگیرید .

در مورد دستگاه تردمیل باید گفت ، که خوبی این دستگاه ورزشی این است که خود به خود سرعت آن کم نمی شود و این خود شخص ورزشکار است که باید سرعت آن را تنظیم نماید . بر همین اساس است که تمامی کاربرانی که قصد ورزش با دستگاه های ورزش هوازی را دارند باید طبق یک برنامه ورزشی خود را مهیا کنند. البته اغلب دستگاه های مدرن برنامه های از پیش تعیین شده ای در سطوح مختلف در حافظه خود ذخیره دارند که به ورزشکار کمک می کند.

مدت زمان ریکاوری در تمامی ورزش های هوازی بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا از آسیب دیدگی پیشگیری کرده و به حاصل شدن نتایج بهتر می انجامد. کسانی که با یک برنامه اصولی و صحیح ورزش می کنند، حتی در حالت استراحت نیز متابولیسم بدنشان بهبود می یابد.در هنگام انجام ورزش های هوازی هرگاه احساس کردید تمرین برای شما بسیار ساده شده است و دیگر هیچ فشاری به عضلات وارد نمی شود و ضربان قلب بالا نمی رود، باید سطح تمرین را افزایش بدهید.

تمریناتی که طبق برنامه مدون و خوبی پیش برود بسیار بر ای کم کردن وزن مناسب می باشد و در کمترین زمان ممکن بالاترین نتیجه را به بار می آورند.در زمان ورزش با شدت بسیار زیاد بدن کورتیزول از خود ترشح می کند؛ ترشح کورتیزول در زمان ورزش زیاد بد نیست؛ اما این هورمون در موقع استرس زا نیز به مقدار بسیار زیاد ترشح می شود و بدن را در برابر انسولین مقاوم می سازد؛ در آخر بدن چربی های بیشتر ذخیره سازی می کند و منجر به چاقی می شود. این که عده ای از افراد می گویند در هنگام ناراحتی و اضطراب چاق می شوند، تصور اشتباهی نیست و دلائل علمی دارد.

بر اساس تحقیقات انجام شده وقتی در زمان دویدن کورتیزول ترشح می شود، قدرت بدنی بالا می رود و خون زیادی به طرف مغز جریان می یابد و مغز فرمان می دهد که بدن به انرژی بیشتری نیازمند است و باید سوخت و ساز بالا برود؛ بنابراین بدن اول قندهای موجود را می سوزاند که این فرایند حدوداً 20 دقیقه طول می کشد؛ در این زمان ورزشکار حس افت قند را خواهد داشت؛ اما باید ادامه بدهد، چون بدن به زودی به سراغ سلول های چربی رفته و سوخت وساز چربی ها شروع می شود و ناگهان ورزشکار انرژی مضاعفی پیدا می کند. وزرش کردن به صورت طولانی مدت می تواند غده تیروئید را تحت الشعاع قرار دهد و باعث کاهش متابولیسم بدن بشود؛ چون بدن انسان همواره در مقابل وزن از دست دادن مقاومت دارد، به همین علت ورزش کم شدت در مدت طولانی ممکن است چندان کارساز نباشد.

دویدن با قدرت کم تارهای عضلانی محدودی را درگیر خود خواهد کرد. هر چه مقدار تارهای عضلانی درگیر بیشتر باشد، کاهش وزن سریع تر رخ خواهد داد.نیرویی که برای دویدن با سرعت به بدن وارد می شود یک شوک کارآمد محسوب می شود و عضلات را به چالش می کشد و بدن برای تطبیق به انرژی بیشتری نیاز دارد؛ به همین علت زمانی که به روش تناوبی ورزش می کنید در زمان کمتر نتایج بیشتری به دست می آورید؛ چون در این حال بدن مدام این چالش را پشت سر می گذارد و دیرتر نیز خسته می شود.

اگر می خواهید در زمان کوتاهی کالری زیادی بسوزانید در هفته دو الی سه مرتبه به دویدن با سرعت زیاد بپردازید، ولی این کار را هر روز انجام ندهید؛ زیرا فشار زیادی به عضلات وارد شده و بدن واکنش های شدیدی مانند اختلال خواب، بد خلقی و ذخیره کالری بیشتر نشان می دهد.سریع دویدن ایده خوبی است، به شرط آن که ریکاوری کردن را بلد باشید. بیشترین سوخت و ساز در زمان ریکاوری رخ می دهد. به طور کلی ریکاوری یعنی بازگشت بدن به حالت اولیه برای به دست آوردن توانایی برای انجام تمرینات با همان کمیت و کیفیت اولیه را به دنبال دارد .

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :