روش های پیشگیری از گردن درد بعد پس از ورزش با تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 11 : 15 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

از بهترین و سالم ترین راه های رسیدن به تناسب اندام و ارتقای سلامتی بدن، راه رفتن و دویدن بر روی تردمیل است. سطح تردمیل نسبت به سطح زمین نرم تر بوده و خاصیت ارتجاعی دارد؛ به همین دلیل فشار کمتری با استفاده از تردمیل بر مفاصل و ستون فقرات وارد می شود.تردمیل های امروزی دارای شیب هستند که با افزایش آن می توانید حتی مقاومت باد و سختی ورزش بر روی زمین را برای بدن شبیه سازی کنید.

تردمیل ها دارای مانیتوری برای به نمایش در آوردن ضربان قلب، سرعت، مسافت و... هستند که کاربر با توجه به این علائم می تواند برنامه خوبی برای رسیدن به اهداف مورد نظر خود طراحی و اجرا کند.اگر در زمان ورزش کردن با تردمیل بدن شما شرایط مناسبی نداشته باشد به بیشتر اعضای بدن مخصوصا گردن آسیب خواهد رسید.

هنگامی که بر روی تردمیل به صورت صحیحی قرار بگیرید، دردهای عضلانی کاهش پیدا می کنند و فشار کمتری به گردن وارد می شود و می توانید از تردمیل نتایج بهتری بگیرید.در زمان راه رفتن یا حتی دویدن توجه داشته باشید که بالاتنه شما صاف و به حالت عمود بر ستون فقرات قرار بگیرد.برای اینکه این کار را به راحتی انجام بدهید و به آن عادت کنید، بهتر است روبه روی تردمیل آیینه ای نصب کرده تا با هر بار دیدن خود بتوانید شکل بدن را اصلاح کنید.

سر و گردن شما باید در مرکز ستون فقرات قرار بگیرد و باید همواره سعی داشته باشید در زمان راه رفتن یا دویدن با تردمیل به روبه رو نگاه کنید تا گردن فشار دچار گرفتگی و درد نشوید.معمولا با طولانی شدن تمرین، بدن دچار خستگی شده و به صورت ناخودآگاه کتف ها پایین می آیند و سر به سمت پایین کشیده می شود، فراموش نکنید که همواره شانه ها را به سمت عقب بدهید و سر را بالا نگه دارید تا از ایجاد تنش و درد در ناحیه گردن و ستون فقرات جلوگیری بشود.

در مدت زمان طولانی اگر نحوه قرارگیری گردن و ستون فقرات اصلاح نشوند، دردهای مزمنی به وجود می آیند که آزارده دهنده بوده و درمان آنها طولانی و سخت خواهد بود.قبل از شروع ورزش حتی برای راه رفتن یا دویدن با تردمیل بدن را گرم کنید، این کار میزان مصدوم شدن و آسیب دیدگی را کاهش می دهد. پیش از اینکه بر روی تردمیل بروید، با انجام دادن تمرینات کششی و نرمشی می توانید عضلات را در اصطلاح گرم کنید.

عضلات گردن نیز با این روش گرم شده و کمتر دچار گرفتگی و درد می شوند. بعد از انجام تمرینات کششی باید در ابتدا با سرعت کمی بر روی تردمیل راه بروید تا عضلات بدن در اصطلاح گرم شوند و گردش خون سرعت بیشتری پیدا کند.با گرم کردن بدن انعطاف پذیری را افزایش می دهید و بدن به راحتی می تواند در برابر حرکات ناگهانی یا حتی دویدن واکنش مناسب انجام بدهد و دچار مشکلی نشود.

برنامه و تکنیکی که برای استفاده از تردمیل به کار می برید، بسیار مهم است. در زمان استفاده از تردمیل برای جلوگیری از بروز حادثه ریتم قدم ها باید ثابت و محکم باشد. در زمان شروع ورزش با تردمیل دستگیره ها را بگیرید تا بتوانید تعادلتان را حفظ کنید.البته به یاد داشته باشید نباید به صورت مداوم دستگیره ها را بگیرید؛ زیرا به گردن، ستون فقرات و شانه آسیب وارد می کند و دچار گرفتگی خواهید شد.

دست ها در زمان استفاده از تردمیل باید کمی از آرنج خم شده باشند و به طور طبیعی در کنار بدن قرار بگیرند و آزادانه در حرکت باشند. در زمان راه رفتن یا دویدن دم و بازدم مرتب را از یاد نبرید و به درستی این کار را انجام بدهید.راه رفتن یا دویدن بر روی تردمیل انجام دادن ورزش هوازی محسوب می شود و به آمادگی جسمانی و ذهنی نیاز دارد. هر چه میزان آمادگی بدن بیشتر باشد میتوانید تمرینات شدیدتری را انجام ب و زودتر به اهداف خود دست پیدا کنید.

بدن در زمان انجام ورزش به آب نیاز دارد و در اصطلاح باید هیدارته بشود. خوردن آب قبل، حین و بعد از ورزش ضرورت دارد، چراکه از دست رفتن آب بدن می تواند باعث ایجاد سردرد، تنش های عضلانی و دردهای مزمن در سراسر بدن بشود و برای ورزشکار مشکلات زیادی به وجود بیاورد.سرد کردن بدن بعد از ورزش، مانند گرم کردن امری ضروری به حساب می آید. بعد از اتمام ورزش از حرکات کششی نیز استفاده کنید تا تنش های ایجاد شده در حین تمرین را از بین ببرید.

زمانی که می خواهید ورزش را به اتمام برسانید، سرعت دستگاه را کم کنید و برای مدت زمان کوتاهی مثلا 2 دقیقه آهسته راه بروید.اگر بدن را قبل از پایان ورزش سرد نکنید دچار سرگیجه، دردعضلانی و ... خواهید شد. بهتر است برای اینکه از به وجود آمدن مشکل جلوگیری کنید، بعد از پایان ورزش، گردن را به آرامی تحت ماساژ قرار بدهید تا اگر عضلات دچار اسپاسم شده باشند، رفع شده و باعث ایجاد درد نشود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :