جزئیات و کاربرد شیب تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 11 : 36 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اغلب ما فواید ورزش کردن به خصوص راه رفتن و دویدن را به خوبی می دانیم و با آن آشنا هستیم. راه رفتن و دویدن بر روی سطح صاف که مانند سطح زمین بسیار آسان تر از ورزش کردن در سطح شیب دار است، زیرا بدن با هیچ مقاومتی روبه رو نیست و می تواند بدون مشکلی آزادانه ورزش خود را انجام دهد.برای راه رفتن بر روی تردمیل 3 فاکتور زمان، سرعت و شیب تردمیل که در اختیار کاربر است، بسیار اهمیت دارد و افراد می توانند با افزایش حتی یکی از آنها سطح تمرینات خود را افزایش دهند و تمرینات شدیدتری را پشت سر بگذارند.

هر چه میزان سرعت و شدت تمرینات با تردمیل بیشتری باشد، در بدن فرد ورزشکار کالری سوزی بیشتری انجام می شود و زودتر به اهداف خود دست پیدا می کنند. قبل از اینکه ورزش خود را با تردمیل شروع کنید باید به چند نکته توجه داشته باشید.در ابتدا فرد استفاده کننده از تردمیل دارای چه سن و سالی است و چه وضعیت جسمانی دارد. نحوه و چگونگی عملکرد تمام افراد مانند؛ کودکان، بزرگسالان و ... با یکدیگر تفاوت دارند.

بیشتر تردمیل های امروزی به شیب برقی مجهز شده اند که دارای موتوری مجزا هستند که کاربر می تواند بدون اینکه از تردمیل پایین بیاید شیب آن را تنظیم کند. زمانی که شیب تردمیل را بر روی 1 درصد آن تنظیم کند، می تواند به راحتی برای کاربر خود مقاومت هوا را شبیه سازی کند و برای تمرینات خود محیطی شبیه بیرون از خانه را برای خود بسازد.همان طور که می دانید هر چه با شیب بیشتر تمرینات خود را انجام دهید، کالری سوزی بیشتری انجام می شود و در نتیجه کاهش وزن بیشتری نیز خواهید داشت.

می دانید که میزان سرعت تردمیل با وضعیت بدنی و سن و سال افراد ارتباط زیادی دارد، مثلا؛ برای کودکان و کهنسالان سرعت بالا و مقاومت زیاد توصیه نمی شود و باید توانایی های هر فرد قبل از تنظیم و انجام دادن ورزش در نظر گرفته شود.در ادامه به اختصار توضیح خواهیم داد که افراد در سنین متفاوت باید چگونه ورزش انجام دهند تا به مشکلی برخورد نکنند.

کودکان کمتر از 5 سال

کودکان که سن آنها کمتر از 5 سال است ورزش کردن با تردمیل برای آنها ممکن با مشکلات و خطراتی همراه باشد. اگر آنها علاقه مند به استفاده از تردمیل هستند، سرعت را در پایین ترین حالات خود قرار دهید و در تمام مدت مراقب کودک خود باشید تا از تردمیل صدمه ای نبینند.

کودکان مدرسه ای

کودکانی که می توانند به راحتی راه بروند و فعالیت داشته باشند، مطلوب تر است که روزی نیم ساعت حداقل ورزش انجام دهند و فعالیت بدنی داشته باشند تا میزان آمادگی جسمانی و قلبی آنها افزایش پیدا کند. بعد از اینکه آمادگی جسمانی آنها افزایش پیدا کرد، می توانند سرعت خود را افزایش دهید و البته سرعت را تا حدی بالا ببرید که دستگاه تنفس را دچار مشکل نشود و بتوانند در زمان انجام دادن ورزش، صحبت کنند و از نفس افتاده نشوند.

بزرگسالان

افراد در سن بالاتر نیز باید به وضعیت جسمانی به خصوص زانوها، کمر و ... توجه داشته باشند تا بتوانند ورزش خوبی را انجام دهند و به ارتقای سلامت و بدست آوردن تناسب اندام خود کمک کنند. پزشکان توصیه کرده اند که باید 5 مرتبه در هفته و هر بار 30 دقیقه ورزش کنند، البته با شدت متوسط یا اینکه 3 بار در هفته با شدید بیشتری ورزش انجام دهند.

اگر در ابتدای ورزش کردن هستید و در اصطلاح مبتدی به حساب می آیید، باید از سرعت کم دستگاه استفاده کنید و بعد از آنکه توانستید به تعادل برسید و خودتان را بر روی تردمیل حفظ کنید و دچار مشکلی نشوید، می توانید آرام آرام سرعت دستگاهتان را بالا ببرید.استفاده کردن از روش تناوبی در ورزش کردن با تردمیل به انجام دادن ورزشی کامل تر کمک بیشتری خواهد کرد.

روش تناوبی به این شکل است که 30 تا 90ثانیه بر روی تردمیل باید بدوید و بعد از آن 2 تا 3 دقیقه بر روی تردمیل راه بروید و در این مورد بهتر است شیب تردمیلتان صاف باشد و در حال حاضر تا بالا رفتن آمادگی جسمانیتان از شیب استفاده نکنید. به خاطر بسپارید در زمان استفاده کردن از تردمیل دستگیره های تردمیل را فقط در ابتدای شروع ورزشتان بگیرید تا به تعادل دست پیدا کنید و بعد از آن دست های خود را رها بگذارید تا دچار مشکل نشوید و فرم اصلی بدنتان را دچار آسیب نکنید.

کهنسالان

همان طور که می دانید یکی از بیماری های شایع دوران پیری پوکی استخوان است که در بین خانم ها نیز بیشتر دیده می شود. اگر این بیماری کنترل نشود باعث شکستگی استخوان ها شده و سال های طولانی بیمار را اذیت کرد و درگیر خود می کند. انجام دادن پیاده روی باعث افزایش تراکم استخوان در افراد با سن بالا می شود و استفاده از تردمیل می تواند کمک بسیار خوبی برای این افراد باشد.

استفاده از تردمیل برای افراد کهنسال باعث می شود که دیگر لازم نباشد در خارج از خانه با تمام خطراتی که ممکن است برای آنها رخ دهد به ورزش کردن بپردازند و هوای آلوده بیرون را نیز استشمام کنند و دچار بیماری های گوناگونی شوند. متخصصان اعلام کرده اند که ورزش هایی که وزن ورزشکار روی استخوان ها بیفتد، باعث تراکم بیشتر استخوان ها می شود و بهتر است افراد در سنین مختلف مخصوصا در کهنسالی ورزش منظمی برای بازسازی استخوان های خود انجام دهند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :