تنظیمات سرعت تردمیل و نکات آن

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 11 : 30 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تردمیل باعث می شود که بر اساس هدف و برنامه ای که داریم بتوانیم به پیاده روی کردن و یا دویدن بپردازیم.هر چقدر تندتر حرکت نماییم انرژی بیشتری خواهیم سوزاند. جهت محاسبه میزان سرعت مناسب باید به 2 نکنه اساسی توجه نماییم ؛ اول سن و بعد وضعیت جسمانی.

البته فاکتور وضعیت جسمانی از سن نیز مهم تر می باشد.برای مثال کودکان در مقابل سرعت بالاتر توان بیشتری نسبت به افراد کهنسال دارند.ورزش را با سرعت کم شروع کنید و آرام آرام بر توانایی خود در حرکتو در سرعت های بالاتر اضافه کنید و همواره وضعیت جسمانی خود را مد نظر قرار بدهید .

استفاده کردن از تردمیل برای کودکان پنج سال به پایین با خطرهایی همراه می باشد. بیشترین مقدار آسیب های جسمانی اغلب در قسمت بالا تنه این گروه سنی در هنگام استفاده از تردمیل می افتد. لذا سرعت تردمیل رو باید به مقدار بسیار کم تنظیم کنید و در تمامی مدت مراقب کودک خود باشید تا صدمه نبیند.

کودکان سنین مدرسه و نوجوانان

پیشنهاد می شود که کودکان معمولا روزانه به اندازه نیم ساعت فعالیت بدنی با شدت میانگین داشته باشند. پیاده روی تند انجام بدهند. بر اساس وضعیت جسمانی ، باید با سرعت کم شروع کند تا از نظر وضعیت قلبی – عروقی آماده سرعت های بالاتر گردد. هنگامیکه سیستم بدنی او اجازه انجام ورزش هوازی را داد ، می توان سرعت را به مقداری ای بالا برد که هنگام استفاده از تردمیل ، تنفس برای او مشکل شده و عرق کند ولی باید بتواند در حین فعالیت، صحبت کند (یعنی اونقدر از نفس نیفتاده باشد که توان صحبت کردن، نداشته باشد).

بزرگسالان

اشخاص بزرگسال باید بر اساس شرایط جسمانی خود و وضعیت ، کمر، مفاصل و عضلات ، همان سرعتی رو انتخاب نمایند که کودکان در سنین مدرسه و نوجوانان برای کار با تردمیل، مورد استفاده قرار می دهند. بزرگسالان باید ۵ مرتبه در هفته، هر بار به مدت نیم ساعت، فعالیت ورزشی با شدت متوسط انجام بدهند (مثل پیاده روی سریع) و یا اینکه سه بار در هفته، هر بار به مدت ۲۰ دقیقه،‌ فعالیت بدنی شدید داشته باشند (مثل دویدن).

اگر ورزشکار مبتدی هستید، و معمولا کم ورزش می کنید سرعت تردمیل را کمتر از mph4 قرار دهید تا به مرور زمان از نظر قلبی – عروقی آماده سرعت های بالاتر شوید. هنگامی که به آن مرحله از توان جسمی رسیدید که امکان انجام ورزش هوازی سخت و شدید ، سرعت را بر روی mph5 و حتی بالاتر از این مقدار تنظیم نمایید. (بستگی به قد و راه رفتن شما دارد). آرام آرام بر روی تردمیل بدوید (۳۰ تا ۹۰ ثانیه) و بعد از آن به مدت دو دقیقه با سرعتی آرام راه بروید. در تمام این موارد گفته شده ،‌ شیب دستگاه صفر بوده و به سراغ افزایش شیب نمی رویم.

کهنسالان

پوکی استخوان یکی از مسائل کلیدی در سنین کهنسالی، علی الخصوص در خانم ها، می باشد. معمولا نیمی از بانوان در سنین کهنسالی، دچار شکستگی استخوان می شوند. (۲۰ درصد از مردان در این سنین نیز با چنین مشکلی روبرو هستند). استفاده از تردمیل در سرعت های بالا باعث می شود که هر دو پا در کسری از ثانیه به طور همزمان از روی زمین بلند شوند و لذا احتمال شکستگی افزایش پیدا می کند. ورزش هایی که وزن بدن رو روی استخوان ها می اندازند، مثل پیاده روی، تراکم استخوان رو افزایش می دهند. اشخاص کهنسال باید اندازه سرعت تردمیل را به گونه ای تنظیم کنند که در زمان ورزش،‌ هر دو پای آنها کاملا به درستی بر روی تردمیل قرار بگیرد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :