با کمک چه راهکارهایی می توان اشتها را کم کرد؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 28 مرداد 1397 در ساعت 17 : 16 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اگر تا به حال متوجه مقدار غذایی که می خوردید نبودید و دچار اضافه وزن زیادی شده اید کار امروز را به فردا واگذار نکنید و با اراده ای قوی سعی کنید برای حفظ سلامتی خودتان هم که شده جدا از رسیدن به اندامی ایده آل و متناسب راه رسیدن به لاغری را دنبال کنید و از توصیه ها و راه کارهای متخصصان در این زمینه استفاده نمایید.

اگر شما نیز اهل رژیم غذایی باشید حتما تجربه کرده اید که در اوایل شروع راه رسیدن به لاغری تان مرتب احساس گرسنگی دارید و در بیشتر اوقات با کنترل نکردن این اشتها دچار شسکت خواهید شد. حال سوالی که باید پرسید آن است که چه کنیم تا بتوانیم در برابر اشتهای کاذب خود مقاومت کنیم و رژیم غذایی خود را نشکنیم؟

در ادامه این مقاله به شما توصیه های خوبی را ارائه می دهیم تا بتوانیم با اجرای هر کدام از آنها به اشتهای کاذب خود پایان دهید و در نهایت به تناسب اندام مناسب برسید. با دیدن مواد غذایی رنگارنگ در سفره علاوه بر اینکه تحریک بر خوردن می شویم از لحاظ احساسی و مغزی نیز تحریک خواهیم شد و در حقیقت برای مقابله با دو مشکل باید تلاش کنیم.

در بعضی از افراد این هیجان و اشتیاق مغزی زمانی که عصبی هستند یا احساس خوشحالی زیادتری دارند نیز بیشتر می شود و سبب حمله ور شدن آنها به سمت غذا خواهد شد که این موضوع از دردسرهای بزرگی است که برای رهایی از آن باید تمهیدات خوبی در نظر گرفته شود.

به دنبال استرس، عصبانیت، شادی، ناراحتی و… اگر تمایلی به خوردن داشته باشیم امری طبیعی است و افراد زیادی می توانند این حس را کنترل کنند و البته خیلی از افراد نیز این توانایی را ندارند و با آن سر ستیز دارند. این جنگ اغلب به ضرر شخص بوده و دچار اضافه وزن و در پی آن به وجود آمدن انواع بیماری ها خواهد شد.

گرسنگی کاذبی که ناشی از فراز و فرودهای احساسی است را باید به طریقی کنترل کنیم تا بتوانیم به تناسب اندام و سلامت کامل دست پیدا کنیم و گرفتار مشکلات متعدد نشویم.

بهترین راه حل این است که گرسنگی کاذب را بشناسید و بعد از آن دست به کنترل آن بزنید. گرسنگی احساسی به صورت ناگهانی پیدایش می شود و در صورتی که گرسنگی واقعی تدریجی به سراغ ما می آید و با گذشت زمان نیز بیشتر می شود و از بین نمی رود. احساس گرسنگی کاذب شما را تشویق می کند تا فورا غذایی بخورید و برای غذا خوردن نیز به شما لحظه ای امان نمی دهد در صورتی که اشتها به غذا اگر واقعی باشد این گونه نیست و شما در بین غذا نیز می توانید آن را رها کنید و اسیر آن نیستید.

زمانی که گرسنه هستید البته واقعی، فرقی نمی کند چه چیزی می خورید و همین که سیری از بین می رود برایتان کافی است، در حالی که در گرسنگی احساسی میل شدیدی برای خوردن غذاها و خوراکی های شیرین و چرب خواهید داشت.

به طور مثال افرادی که درگیر گرسنگی کاذب می شوند می توانند به سمت جعبه شیرینی حمله کنند و تمام شیرینی را بدون اینکه متوجه شوند بخورند و احساس سیری یا بد شدن حال نیز نخواهند داشت. در حالی که فرد با گرسنه واقعی کاملا نسبت به هر چیزی که می خورد آگاهی دارد و می تواند خود را کنترل کند. زمانی شما واقعا گرسنه هستید که با کمی غذا خوردن احساس شما کمتر شده و کم کم سیری را احساس کنید و بتوانید راضی از سر سفره بلند شوید.

استرس های طولانی مدت سبب می شود سطح هورمون کورتیزول در بدن شما افزایش پیدا کند و شما احساس گرسنگی بیشتری داشته باشید و دلتان بخواهد غذاهای شور یا چرب زیادی مصرف کنید.

داشتن احساسات سرکوب شده، بی حوصلگی، عادت، برای همرنگ شدن با دیگران دلایلی هستند که می توانند سبب گرسنگی کاذب در شما شوند. برای از بین بردن این مشکل بهتر است به راهکارهای ما توجه کنید.

*با خودتان قرار بگذارید که تا وقتی خیلی گرسنگی تان زیاد و غیر قابل تحمل نشده است، سراغ خوردن و یخچال نروید. با این روش کم کم می توانید بر روی احساسات خود کنترل داشته باشید.

* در زمان غذا خوردن فقط به غذا و لذت بردن از آن توجه کنید و با حواس پرتی غذا نخورید. این عادت بد سبب می شود متوجه مقدار غذا خوردن تان نباشید و بیش از آن چیزی که باید بخورید خواهید خورد. غذاخوردن یک عادت سالم و راهی طبیعی برای پاسخ دادن به نیازهای بدن است.

* بهتر است در زمان غذا خوردن تلویزیون تماشا نکرده یا با تلفن صحبت نکنید تا بتوانید به آنچه که می خورید دقت کنید و بر روی آن تمرکز داشته باشید. تحقیقات ثابت کرده است افرادی که بیشتر از حد معمول غذا می خورند اغلب جلوی تلویزیون یا میز شخصی غذا می خوردند و هواس شان به آن چیزی که می خورند نیست و در نتیجه زیاد غذا می خورند.

* در انتخاب غذا متعادل باشید. سه وعده غذا بخورید و تا جایی هم که می توانید میان وعده ها را از یاد نبرید تا ناخونک نزنید و ریزه خواری در طی روز به ضرر بدن تان نداشته باشید.

* پروتئین را کنار نگذارید به اندازه کافی پروتئین مصرف کنید. پروتئین بسیار سیر کننده است و راحت تر پیام سیری و لذت را به مغز ارسال خواهد کرد و از همه بهتر مدت طولانی تری شما را سیر نگه می دارد.

* ورزش را فراموش نکنید. بله ورزش برای هر دردی درمان است و با کمک آن می توانید بدنی سالم برای خود بسازید. لازم نیست ورزشی حرفه ای انجام دهید و همین که بتوانید روزانه پیاده روی سبکی داشته باشید، کمک خواهید کرد سطح هورمون های بدن تان تعادل پیدا کنند و دچار گرسنگی کاذب نشوید. اگر نمی توانید روزانه به خارج از خانه بروید بهتر است تردمیل برای خانه تهیه کنید و با کمک برنامه های اصولی آن برای مدت زمان کمی هم شده روزانه پیاده روی کنید.

*10 دقیقه طلایی داشته باشید. با خود قرار بگذارید هر زمان که احساس گرسنگی کردید 10 دقیقه صبر کنید و اگر باز احساس گرسنگی داشتید به سمت غذا بروید. بهتر است در این زمان مشغول کاری شوید تا بتوانید خود را کنترل نمایید.

*از هر چیزی و به هر اندازه ای که می خورید یادداشت بردارید تا با مطالعه آن مشاهده کنید که چه کردید و بهتر است در کجای کارتان تجدید نظر کنید تا دچار اضافه وزن نشوید.

*غذای محرک را از دید خود دور کنید تا دچار وسوسه نشوید. شکلات های رنگارنگ یا چیپس و پفک می توانند اشتهای شما را تحریک کنند و شما نتوانید با آنها مقابله کنید. اما اگر چشم شما خوراکی های وسوسه انگیز را نبیند و به راحتی دسترس شما نباشند می توانید به اندازه بخورید و زودتر به اهداف مورد نظرتان نزدیک شوید.

با انجام این راهکارهای ساده می توانید تا حد زیادی جلوی اشتهای کاذب و بیش از حد خود را بگیرید و به مرور زمان تناسب اندام پیاده کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :