با فواید دویدن آشنا شوید!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 8 فروردین 1397 در ساعت 14 : 20 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

همه ما با فواید ورزش روزانه آشنایی داریم و می دانیم داشتن فعالیت فیزیکی به طور مستمر باعث سلامتی و تناسب اندام خواهد شد. در بین تمامی ورزش ها دویدن یکی از متداول ترین تمرین ها می باشد که اکثر افراد با هر شرایطی می تواند به انجام روزانه آن بپردازند. خوشبختانه با پیشرفت علم و افزایش دستگاه های ورزشی هوازی، دویدن بوسیله تردمیل شبیه سازی شده است که باعث می شود انجام ورزش روزانه بیش از پیش آسان شود و تمامی افراد حتی کسانی که وقت یا موقعیت ورزش بیرون از منزل را ندارند به راحتی بتوانند بدوند.

تمرین روزانه با تردمیل یا همان دویدن، تاثیرات مثبت زیادی دارد اما انجام آن برای رسیدن به کاهش وزن و تناسب اندام باید با رعایت اصولی از جمله رژیم غذایی مناسب، نوشیدن آب، روش صحیح دویدن بر روی دستگاه و غیره صورت گیرید تا بتوان هرچه بیشتر به هدف مورد نظر دست یافت. بنابراین اگر شما از آن دست افرادی هستید که روزانه بر روی تردمیل می دوید، بدانید که از فواید بسیاری بهرمند می شوید و ما در این مقاله شما را با این فواید آشنا خواهیم کرد.

برای کنترل وزن بدن تان بدوید: اصلا یکی از دلایل دویدن و ورزش رسیدن به تناسب اندام و برای خیلی از افراد کاهش وزن اضافه است. دویدن و پیاده روی از اصلی ترین روش های کاهش وزن می باشد که با تداوم در انجام آن و رعایت رژیم غذایی مناسب همزمان با ورزش، می توان چربی سوزی داشت. کالری های ذخیره شدن در بدن مانند یک سوخت عمل می کند که در هنگام دویدن انرژی مورد نیاز را برای انجام ورزش تامین خواهد کرد.

برای تقویت استخوان هایتان بدوید: یکی از فواید دویدن جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان است که با تمرینات مداوم باعث می شود استخوان ها و نیز ماهیچه ها به خوبی تقویت شود. با توجه با این که استخوان یک بافت زنده است و در بافت استخوانی سلول هایی وجود دارند که مرتباً استخوان نو می سازند؛ در کنار آن سلول هایی هم هستند که استخوان را جذب می کنند.

فعالیت همزمان این دو دسته سلول موجب می شود که بافت استخوان مرتبا نو شود. با انجام ورزش های بدنی مستمر موجب می شوید تا استخوان شما مرتبا در معرض نیروهای وارد از طرف جاذبه زمین و عضلات متصل به آنها قرار بگیرد و این نیروها سلول های استخوان را به نحوی تحریک می کنند تا در مجموع استخوان بیشتری ساخته شده و تراکم بافت استخوانی بیشتر شود. به همین دلیل است که تحرک و فعالیت فیزیکی مانند ورزش و دویدن بر روی تردمیل از ابتلا به پوکی استخوان جلوگیری خواهد کرد.

برای تقویت ماهیچه قلب تان بدوید: با دویدن گردش خون در بدن افزایش می یابد و همین باعث می شود که ماهیچه قلب خون را با سرعت بیشتری پمپاژ کرده و سایر اعضای بدن ارسال نماید. با این حال دویدن فقط ماهیچه قلب را تقویت نمی کند بلکه باعث تقویت لایه ای از سلول ها که در دیواره های داخلی رگ های خونی نیز قرار دارند خواهد شد. هرچه این لایه انعطاف پذیرتر باشد قلب به تلاش کمتری برای پمپاژ خون نیاز خواهد داشت و به این صورت با انرژی بیشتری خون را به بدن مخصوصا مغز ارسال می نماید.

افسردگی و استرس تان را با دویدن کاهش دهید: فعالیت های فیزیکی مانند دویدن و پیاده روی موجب ترشح هورمون سرتونین که یکی از ناقل های عصبی فعال در سیستم عصبی مرکزی و گوارشی است خواهد شد. نقش این هورمون در دستگاه گوارش این است که باعث هضم غذا می شود و اما در سیستم اعصاب مرکزی منجر به کنترل خلق و خو، خواب، اشتها، یادگیری و حافظه خواهد شد. وقتی شما به طور منظم ورزش می کنید، باعث می شوید بدن به طور طبیعی این هورمون را که به هورمون سرخوشی نیز معروف است تولید نماید و همیشه سالم و سرحال باشید به موجب همین امر به راحتی از افسردگی دور خواهید شد.

هورمون کورتیزول در بدن توسط غده آدرنال یا فوق کلیه ترشح می شود. افراد بد اخلاق و کسانی که دچار استرس فراوان هستند، در بدنشان هورمون کورتیزول به مقدار فراوانی تولید می شود. بنابراین با تداوم در انجام ورزش روزانه شما می توانید ترشح این هورمون در بدن را در سطح نرمالی قرار دهید تا از استرس دور شوید. کورتیزول به منظور کمک به بدن برای رفع استرس و بازیابی ثبات بدنی ترشح می‌شود، اما میزان بالای آن با بروز عوارض قلبی عروقی نظیر سندروم متابولیک که از علل آن چاقی و فشار خون بالاست مرتبط است. این هورمون همچنین خطر تصلب شرایین را نیز به شدت بالا می‌برد که با انجام ورزش می توان آن را کنترل نمود.

اعتماد بنفس تان را با دویدن افزایش دهید: وقتی شما بدنی متناسب و بدون چربی داشته باشید، بی شک اعتماد بفس تان نیز بالا می رود. از فواید ورزش روزانه و دویدن بر روی تردمیل این است که بدنی سالم و خوش اندام خواهید داشت علاوه بر این ها درکنار این همه مزایا از سلامتی برخوردار می شوید. داشتن بدنی سالم خود باعث روحیه و انگیزه در افراد برای ادامه دادن ورزش خواهد شد. افرادی که روزانه می دوند و بر روی تردمیل تمرین می کنند اعتماد بنفس بالایی دارند. زیرا با کم کردن وزن و کاهش چربی های اضافی پس از مدتی، ماهیچه های بدن به خوبی تقویت شده و نمایان می شوند که افزایش حجم ماهیچه ها خود به تنهایی باعث بالا رفتن اعتماد بنفس در شما خواهد شد.

فواید ورزش و دویدن روزانه به حدی زیاد است که نمی توان آن را در یک مقاله خلاصه کرد. با این حال ما به گوشه ای از این فواید مثبت اشاره نمودیم تا بتوانیم شما را تشویق به دویدن حتی تا 10 دقیقه در روز کنیم. دویدن یکی از دسترس ترین ورزش هایی است که می توان هر روز آن را انجام داد و اگر یک تردمیل تهیه کنید بی شک انگیزه شما برای انجام روزانه دویدن و تمرین با این دستگاه چند برابر خواهد شد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :