بایدها و نبایدهای استفاده از تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 11 : 35 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

یکی از دستگاه های پر طرفدار خانگی تردمیل است. استفاده از تردمیل به قدری رواج پیدا کرده است که اغلب مردمی که تصمیم می گیرند، شروع به کاهش وزن و انجام دادن ورزشی در منزل می کنند به سراغ این وسیله ورزشی می روند.تردمیل دستگاه هوازی است برای انجام دادن دویدن یا پیاده روی بسیار مناسب است. در این مقاله به بررسی مزایا و معایب تردمیل می پردازیم و خواهیم گفت که برای رسیدن به اهدافی مثل کاهش وزن به چه مدت و شدتی باید ورزش کرد.

پزشکان زیادی بر این اصل معتقدند که انجام دادن ورزش های هوازی مانند تردمیل می تواند مانند سایر ورزش و حرکات ورزشی دیگر بر کاهش وزن افراد مختلف اثر بگذارد. اگر نیت شما از ورزش کردن رسیدن به تناسب اندام و حفظ سلامتی باشد، باید حداقل زمان ورزش کردن شما 15 تا 20 دقیقه باشد و عضلات اصلی بدنتان را درگیر کنید.

شدت ورزش کردن باید به گونه ای باشد که ورزشکار به هنگام ورزش کردن نفس نفس بزند، البته در حد متعادل یعنی نه خیلی شدید و نه خیلی کم. برای اینکه بتوانید با استفاده از تردمیل به نتیجه خوبی برسید باید بتوانید بیشتر عضلات خود را درگیر انجام ورزش کنید و این تمرین را به مدت 20 دقیقه با سرعت و شدتی متوسط ادامه دهید.

استفاده از تردمیل برای انجام دادن ورزش تردمیل هم می تواند برای فرد ورزشکار مفید باشد و اگر به چند نکته توجه نکنید، می تواند به بدن کاربر خود آسیب جدی بزند. در هنگام خرید تردمیل دقت کنید تا بتوانید دستگاهی متناسب با نیازهای خود خریداری کرده و از آن استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که بدون گرم کردن بدنتان شروع به ورزش کردن نکنید، مخصوصا با شدت بالا و قبل از اینکه بدنتان کاملا نیز سرد شود از تردمیل پیاده شوید تا با انجام دادن حرکاتی بتوانید بدن خود را سرد کنید.هرگز پابرهنه و بدون کفش لباس مناسب بر روی تردمیل راه نروید که در این صورت انجام دادن ورزش نه تنها برای بدنتان مفید نیست، بلکه شما را نیز بیشتر دچار مشکل می کند.

استفاده کردن از این وسیله ورزشی برای کسانی مانند کودکان و سالمندان که نمی توانند تعادل خود را حفظ کنند، اصلا توصیه نمیشود و این وسیله حتی می تواند برای آنها نیز خطر ساز نیز باشد. در استفاده از تردمیل دقت کنید تا از فشار آمدن زیاد به قسمت تحتانی بدنتان جلوگیری کنید و با پاشنه پا بر روی تردمیل گام بر ندارید و ندوید. استفاده از پاشنه بر روی تردمیل باعث می شود تا فشار زیادی بر کمر و پاهای کاربر وارد شود و احساس درد در این ناحیه کنید.

اگر تمامی نکاتی که گفته شد در راه رفتن یا دویدن بر روی تردمیل رعایت شود، خواهید دید که دویدن بر روی تردمیل بسیار آسان تر از زمین است و خستگی کمتری را در پیش دارد.
افرادی که بالای 50 سال سن دارند، بینایی و شنوایی آنها کمتر شده و این روند کند باعث می شود تا آنان دچار عدم تعادل در وضعیت جسمانی خود شوند و نتواند بر روی تردمیل ورزش کنند و برای آنها مشکل باشد.

به گفته محققان و سازمان جهانی بهداشت کاربر بعد از استفاده از تردمیل باید احساس شادابی و نشاط کند و اگر احساس خستگی و فشار زیاد کرد، بدان معنی است که در انجام دادن ورزش افراط کرده و به جسم و حتی روح خود فشار وارد کرده است.

در دنیای امروزی با ماشینی شدن تمام اطراف ما دیگر تمام کارها ماشینی شده است و افراد باید مدت زمان بیشتری را پشت بنشینند و فعالیتی هم ندارند و غذاهای آماده و فست فوت استفاده می کنند که تمام این نکات می تواند سبب بالا رفتن فشار و چربی خون افراد شود.

این گونه زندگی ها دیگر به افراد اجازه نمی دهد تا به باشگاه بروند یا در طبیعت ورزش کنند. ساخت و طراحی دستگاه های خانگی مانند تردمیل، دوچرخه ثابت و ... این امکان را به کاربران خود می دهد تا بتوانند به راحتی در هر ساعتی که مایل هستند ورزش کنند و برای بدن خود سلامتی به ارمغان بیاورند.

دستگاه تردمیل همان طور که میدانید دستگاهی هوازی محسوب میشود و میتواند اکسیژن رسانی بدن و مصرف آن را افزایش دهد. بالا رفتن میزان مصرف اکسیژن باعث میشود تا ضربان قلب کاربر نیز افزایش پیدا کند و متابولیسم و سوخت وساز بدن زیاد شود و این امر برای سلامتی بدن مفید باشد.

در هنگام استفاده از تردمیل توجه داشته باشید که دسته های تردمیل را نگه ندارید. هنگام دویدن یا راه رفتن بر روی تردمیل بدنتان باید حالتی را داشته باشد که انگار بر روی زمین طبیعی در حال ورزش کردن و فعالیت می باشد، یعنی کاملا دست ها به سمت جلو یا عقب بروند و تمام بدن فرم انجام دادن ورزش معمولی بر روی زمین را به خود بگیرند.

استفاده از تردمیل میتواند به روش پلکانی که کاربر میتواند 30 ورزش کند و در این مدت زمان هر یک دقیقه یک درجه سرعت تمرینتان را بالا ببرید. برای مثال اگر با سرعت 2 شروع می کنید در هر دقیقه یک پله سرعت خود را افزایش دهید تا سرعتتان به 10 برسد.و بعد از رسیدن به اوج سرعت دوباره سرعتتان را کاهش دهید تا دوباره به حالت اولیه باز گردید. این راه کم کم باعث بالا رفتن انرژی بدنتان شده و این کار سادگی انجام میشود و به بدن شما فشاری وارد نمی کند.

روش دیگری که به شما توصیه می شود در هنگام کار با تردمیل انجام دهید روش پلکانی نامنظم است. ابتدا بدنتان را گرم کنید مثلا زمانی در حدود 5 دقیقه و بعد روی تردمیلتان راه بروید بعد از 1 دقیقه به اندازه 2 تا 3 پله سرعت خود را بالا ببرید و روی تردمیل بدوید.

بعد از انجام دادن این کار میتوانید سرعت خود را کاهش دهید و این بار را چند بار تکرار کنید تا ضربان قلبتان بالا برود و سوخت و ساز بدنتان زیاد شود.بیشتر تردمیل های امروزی به نمایش ضربان قلب مجهز شده اند که کاربر میتواند با در نظر گرفتن آن از صحیح بودن ورزش خود اطمینان حاصل کرده و با استفاده از آن فشار زیادی به خود وارد نکند و در صورت وجود مشکلی ورزش خود اصلاح کند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :