آیا پیاده روی برای حفظ سلامت بدن کافی است؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 18 شهریور 1397 در ساعت 11 : 23 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

حفظ کردن سلامتی بدن را باید از دوران جوانی شروع کنید تا بتوانید در دوران پیری سالم و سرحال باشید و از شر انواع بیماری ها و گرفتاری هایش خلاص شوید. ساده ترین ورزشی که هر فردی با هر شرایطی یا هر سن و سالی می توانید آن را انجام دهید پیاده روی یا دویدن است. حتی افرادی که دچار اضافه وزن هستند نیز برای رسیدن به تناسب اندام و از بین بردن چربی های اضافی نیز باید فعالیت ورزشی داشته باشند و غذاهای سالم و میوه و سبزیجات تازه بخورند.

اگر مشغله های کاری زیادی دارید و نمی توانید به طور حرفه ای ورزش کنید و فعالیت داشته باشید پیاده‌روی بهتر از یک جا نشستن و بی تحرکی است. ورزش نکردن بدن را تنبل کرده و سبب افزایش اضافه وزن و گرفتار شدن به انواع بیماری ها می شود.

ما انسان‌ها به ورزش نیاز داریم تا سالم بمانیم و به تناسب اندام خوبی دست پیدا کنیم. با کمک ورزش می توانیم توان بیشتری برای فعالیت داشته باشیم و روحیه خود را حفظ کرده و زندگی شاداب تری را در عین سلامتی پشت سر بگذاریم.

انجام دادن پیاده روی باید به صورت منظم و البته درست انجام شود تا بتوانید شاهد نتایج خوب آن برای بدنتان باشید. با وجود دستگاه هوازی تردمیل دیگر هیچ بهانه ای برای انجام ندادن ورزش برای شما باقی نمی ماند و می توانید در هر فرصتی که پیدا کردید پیاده روی انجام دهید و علاوه بر کالری سوزی، سلامتی بدنتان را نیز ارتقا دهید.

بعد از مدتی که توانستید بدن را به انجام دادن پیاده روی عادت دهید باید به دنبال این موضع باشید که آیا انجام دادن پیاده روی با تردمیل یا حتی بیرون از منزل برای حفظ و ارتقای سلامتی کافی است یا باید فکر دیگری اندیشید؟

اکثر متخصصان و حتی مربیان بر این عقیده هستند که باید بعد از ارتقای آمادگی جسمانی تان علاوه بر پیاده روی یا در واقع ورزش هوازی، ورزش‌های قدرتی را نیز انجام داد و این دو ورزش مفید را با یکدیگر ترکیب کرد.

زمانی که شما به صورت روزانه ورزش هوازی انجام می دهید و بدن تان را ورزیده می کنید کم کم استخوان هایتان محکم تر می شوند و این روند خوب به سلامتی کل بدن کمک خواهد کرد.

جالب است بدانید زمانی که میزان آمادگی جسمانی شما تا زمان پیری اصلاح نشود و افزایش پیدا نکند، طول عمر شما کم خواهد شد و کم کم با پوک شدن استخوان هایتان مشکلات زیادی برایتان پیش خواهد آمد.

حجم عضلات با انجام دادن ورزش های هوازی در کنار ورزش های قدرتی افزایش پیدا می کند و در سنین بالاتر عضلات می توانند از استخوان ها حمایت کنند. پیاده‌روی به تنهایی برای مدت زمان طولانی و سال های سال جوابگوی تمام نیازهای بدن شما نیست و باید ورزش های حرفه ای تر و سنگین تری را انجام دهید.

با کمک پیاده روی به آسانی می توانید ابتلا به انواع بیماری هایی مانند: بیماری‌های قلبی، چاقی، دیابت و ... را تا حد زیادی تحت کنترل داشته باشید. بدن ذاتا سازگار است و باید بدانید که با یک برنامه یا حتی ورزشی ثابت به نتایج دلخواهتان نخواهید رسید و باید بعد از مدت زمان های کوتاهی برنامه یا حتی ورزش خود را تغییر دهید تا روند رسیدن به هدفتان به صورت منظم طی شود.

به طور مثال می توانید چالشی به پیاده روی تان اضافه کنید تا علاوه بر تنوع شاهد نتایج بهتری نیز از فعالیت ورزشی تان باشید. می توانید در زمان پیاده‌روی از شیب استفاده کنید یعنی به محلی بروید که کمی شیب داشته باشد و تقریبا تپه نوردی انجام دهید یا با استفاده از شیب تردمیل درجات مختلفی را انتخاب کنید و در خانه از مزایای شیب و کوه نوردی استفاده نمایید.

با کمک کوه نوردی و مزایای شیب می توانید کالری بیشتری بسوزانید و در عین حال عضلات تان را نیز قوی کرده و به چالش بکشید. استفاده از تردمیل برای افرادی که در محیط آلوده ای زندگی می کنند بسیار مناسب است و اگر سرعت راه رفتن شما بین 4 تا 6 کیلومتر در ساعت است حداقل نیم ساعت در روز پیاده روی کنید تا شاهد نتایج خوب آن برای بدنتان باشید.

با استمرار در انجام دادن پیاده روی کم کم می توانید دویدن را نیز شروع کنید و مربیان توصیه می کنند که این کار را در لابه لای راه رفتن و به صورت متناوب انجام دهید. یعنی 2 دقیقه راه بروید و 1 دقیقه بعدی را بدوید تا بتوانید متابولیسم بدن تان را فعال کنید.

برای انجام دادن پیاده روی اصولی و درست به نکاتی که در ادامه می آوریم توجه کنید.

شما می توانید تنها با چند ترفند ساده و انجام آنها به طور منظم از استخوان هایتان بیشتر محافظت کنید و خطر ابتلا به پوکی استخوان و شکستگی های ناشی از آن را کاهش دهید.

اگر نمی توانید ورزش دیگری را در کنار پیاده روی دنبال کنید بهتر است روش ها و همان طور که گفته شد برنامه های مختلفی را برای انجام دادن پیاده روی امتحان کنید. به طور مثال می توانید سرعت پیاده روی تان را کم کم افزایش دهید تا استخوان ها نیز راحت تر تقویت شوند. سرعت و شدت بالاتر پیاده روی استخوان ها را نیز تقویت خواهد کرد. اگر نمی توانید این ورزش را هر روز انجام دهید با انجام دادن چهار بار در هفته پیاده روی تند نیز می توانید بازدهی خوبی از ورزش تان داشته باشید.

افرادی که کمردرد یا مشکل مفاصل دارند توجه داشته باشند که نباید با سرعت بالا پیاده روی کنند زیرا دچار مشکلات بیشتری خواهند شد.

پیاده روی به سمت عقب را نیز برای گرفتن نتایج بهتر در زمان پیاده روی امتحان کنید. این تغییرات در نحوه راه رفتن و پیاده روی می تواند کمک کند تا بدن تان کالری بیشتری بسوزاند و در ضمن چگالی استخوان های تان نیز افزایش پیدا کند.

برای انجام عقب راه رفتن بهتر است از مدت زمان های کم استفاده کنید به طور مثال 30 ثانیه به سمت جلو بروید و 30 ثانیه بعدی را هم به سمت عقب قدم بردارید و این کار را تکرار کنید.

پریدن را فراموش نکنید. پریدن و استفاده از طناب ورزشی برای سلامتی بدن و ارتقای آن بسیار مناسب است. جالب است بدانید این ورزش حتی می تواند به زنان یائسه نیز کمک کند و آنها نیز از استخوان هایشان حفاظت کنند. علاوه بر پیاده روی با این ترفندها که یادآوری شد میتوانید سلامتی بدن تان را در هر سن و سالی حفظ کرده و حتی آن را ارتقا دهید و تناسب اندام مناسبی نیز بدست آورید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :