آسیب های ورزش با تردمیل را بشناسید

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 30 مرداد 1396 در ساعت 11 : 13 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

چند وقتیست که هواداران و استفاده کنندگان از تردمیل زیاد شده اند و خیلی‌ ها برای لاغری، افزایش استقامت و تقویت عضلات و تناسب اندام از این وسیله استفاده می ‌کنند.اگر از تردمیل آنطور که باید استفاده نکنید ممکن است برای شما به جای رسیدن به هدف دلخواهتان خطرهایی داشته باشد. برای آنکه بدن در هنگام استفاده از تردمیل دچار آسیب نشود باید نکاتی را رعایت کنید و آسیب هایی که ممکن است تردمیل به شما وارد کند را بشناسید.

از جمله مهمترین عوارض استفاده از تردمیل می‌توانیم با استفاده از تردمیل و بروز عوارض جسمی و نگهداری نامناسب از تردمیل و رعایت نکردن جنبه‌ های ایمنی اشاره کنیم.اکثریت کاربران تردمیل برای لاغری و تناسب اندام از آن استفاده می کنند یا گروهی هستند که خیلی زود می خواهند لاغر کنند و بی مهابا از تردمیل استفاده می کنند و این موضوع موجب می ‌شود تا فرد در معرض آسیب قرار بگیرد.

اصولا هر حرکت تمرینی که بدون آمادگی جسمانی و با شدت زیاد در مدت زمان کم انجام گیرد، موجب بروز آسیب ورزشی می‌شود. بیشترین جایی هم که در معرض آسیب می باشد، قسمت زانو است.نقطه ‌ای از بدن که بیشترین بار و وزن را تحمل می‌ کند، زانو می باشد و هنگامیکه در مدت زمان طولانی، فشار زیادی به آن وارد شود، دچار تغییرات شبیه آرتروز می ‌شوید، یعنی غضروف آن ساییده شده و درد و مشکلات دامنه حرکتی مفصل به وجود می‌آید.

از دیگر مشکلاتی که ممکن است تردمیل برای بدن به وجود آورد، آسیب عضلات اندام تحتانی علی الخصوص پشت ران، ران و ساق پاست؛ این موضوع هم به دلیل کار کشیدن بیش از حد از عضلات هنگام کار با تردمیل است زیرا هنگام کار با تردمیل، مسافت پیموده شده از نظر ظاهری مخفی می ‌ماند به همین دلیل مقدار شدت ورزش و مسافت پیموده شده، کمتر از حد واقعی تخمین زده می‌ شود . با شدت بیشتر ورزش، فرد بیشتر در معرض آسیب قرار می‌ گیرد.

یکی دیگر از آسیب هایی که ممکن است توسط تردمیل به بدن وارد شود، استفاده از آن با شیب می باشد . افرادی که از انواع شیب‌ دار آن به شکل نا مناسبی استفاده می‌کنند، هم به آسیب مفاصلی مثل مفصل لگن و مچ پا، زانو دچار می شوند و هم به شکل غیر ارادی شدت ورزش کردن را بیشتر می‌ کنند و به خود آسیب می زنند.

همچنین می توان به افرادی اشاره کرد که کار با تردمیل را به تازگی شروع کرده اند و دچار سرگیجه و نداشتن تعادل در هنگام کار با تردمیل می شوند؛ این افراد باید سرعت دستگاه را کم کنند و با سرعت کم تمرین انجام بدهند؛ هر گاه بر روی تردمیل تعادل خود را با رها کردن دسته ها از دست بدهید؛ یعنی سرعت اشتباه است و باید با سرعت کمتری تمرین کنید.

کاربرد بی رویه تردمیل موجب خستگی بیش از حد یا دلزدگی و کنار گذاشتن آن می‌شود یا صدمه بدنی در قسمت کمر و پاها را در پی خواهد داشت.در ضمن، هنگامی که شیب یا سرعت تردمیل مناسب نباشد، ممکن است با فشار بر دستگاه قلبی -عروقی، باعث بروز عوارض قلبی مانند اختلال خون رسانی به قلب و حتی سکته قلبی بشود؛ سرعت زیاد و نامناسب با وضعیت آمادگی جسمانی فرد، موجب زمین خوردن و یا بدتر شدن وضعیت بیماری او می‌شود.

یکی از بزرگ‌ ترین مشکلات استفاده کنندگان ‌تردمیل این است که هنگام دویدن یا راه رفتن دستگیره‌ ها را نگه ‌می‌ دارند. گرفتن دستگیره‌ ها مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند؛ ممکن است به بدن به دلیل نا همگون قدم برداشتن فشار بیاورد، تعادل را بر هم بزند و به ستون فقرات فشار وارد کند.برای جلوگیری از آسیبات جسمی و ممانعت از فشار وارد شدن به بدن در حین ورزش سعی کنید تردمیلی خریداری نمایید که ضربان قلب را بر روی نمایشگر نمایش بدهد.

در ضمن پیش از استفاده از تردمیل کاربر باید مطلع شود که دچار مشکلات ارتوپدی هست یا نه تا مشخص شود که با چه سرعتی می‌تواند از این دستگاه استفاده کند.فراموش نکنید خیلی از افرادی که برای کاهش وزن به ‌دنبال استفاده از این دستگاه می ‌روند، افراد چاق با سن بالا هستند که بیشتر دارای مشکلات مفصلی هستند. چنین افرادی وقتی هم بدون برنامه از تردمیل استفاده می‌کنند، عوارض ناشی از آن چند‌ برابر می ‌شود.در زمان کار با تردمیل باید سر صاف و نگاه به جلو باشد. دست ‌ها در وضعیت طبیعی یا مشت کرده در کنار بدن حرکت نمایند و زانو ها مقداری خمیده باشند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :